Rak jelita grubego długo nie daje objawów. Kolonoskopia wiele wyjaśnia [konferencja]

Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Rozwija się powoli, nie dając jednoznacznych objawów – rak jelita grubego. To jemu poświęcona jest dwudniowa konferencja naukowa w Bydgoszczy.

Do Centrum Onkologii przyjechało prawie dwustu specjalistów. Dyskutują o innowacyjnych metodach leczenia nowotworu odbytnicy i przyglądają się operacjom na żywo.
– Rak jelita grubego to podstępna choroba – podkreśla Prof Andrzej Rutkowski prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. – Pacjent będzie miał taki nowotwór jednocześnie z pełnym poczuciem zdrowia.

Stąd rak jelita grubego często jest rozpoznawany dopiero w fazie zaawansowanej. Kilka miesięcy temu zdiagnozowany został pan Krzysztof. – Wystąpiły problemy z wypróżnianiem, utrata wagi, więc lekarz skierował mnie na kolonoskopię. No i to był już stan zaawansowany – mówi pacjent.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy od około 10 lat zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby pacjentów operowanych z powodu raka jelita grubego. Nowoczesne technologie, takie jak chirurgia robotyczna, otwierają kolejne możliwości w leczeniu raka odbytnicy.

– Technika polega na tym, że chirurga wspomaga robot, który ma elementy sztucznej inteligencji – mówi profesor Wojciech Zegarski z Centrum Onkologii. Wyjaśnia, że zabiegi te pozwalają na niezwykłą precyzję, minimalizację powikłań, szybszy powrót pacjentów do zdrowia. Po operacji przy użyciu robota da Vinci jest także pan Krzysztof. – Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

A specjaliści przypominają, że w walce z rakiem odbytnicy kluczowa jest profilaktyka, w szczególności kolonoskopia.

Źródło: https://www.radiopik.pl/2,124873,rak-jelita-grubego-dlugo-nie-daje-objawow-kolonoskopia-wiele-wyjasnia-konferencja