Bydgoskie Centrum Onkologii liderem robotyki chirurgicznej: przełom w leczeniu raka jelita grubego

Technika robotyczna w medycynie staje się specjalnością Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Szpital, jako jedyny w kraju, ma trzy roboty da Vinci oraz przeszkoloną kadrę, która teraz uczy lekarzy z innych ośrodków w kraju. Tym razem z zakresu zabiegów związanych z operacyjnym leczeniem raka jelita grubego.

Bóle brzucha, biegunki, zaparcia, a także krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego – to charakterystyczne objawy raka jelita grubego. Często dopiero pojawienie się krwi zaczyna chorego niepokoić.

To znak, że choroba jest już rozwinięta, a wystarczy zrobić profilaktycznie kolonoskopię, żeby uniknąć takich problemów. Badanie powinien wykonać każdy po 50. roku życia.

Raka jelita grubego operuje się tutaj metodą chirurgii robotycznej. I to była 219. operacja tego nowotworu w tym szpitalu przy pomocy robota da Vinci. Jej przebieg mogli obserwować chirurdzy z całej Polski, którzy przyjechali do Bydgoszczy na szkolenie z operacji robotycznych.

Chirurgia robotyczna daje tych szans więcej, bo zabieg charakteryzuje się ogromną precyzją, niemożliwą do osiągnięcia ludzką ręką. Ale robot to nie wszystko. Szkolenie operatora takiego urządzenia trwa wiele miesięcy.

Lekarze Centrum Onkologii szkolili się za granicą, operują tą technika od dwóch lat, teraz pokazują swoje umiejętności innych lekarzom. Ale korzysta przede wszystkim pacjent, bo unika powikłań pooperacyjnych.

– Mniej jest uszkodzonych nerwów, nie ma tych dysfunkcji mikcyjnych i seksualnych, bo w miednicy małej te nerwy przebiegają. My je widzimy bardzo wyraźnie, bo to jest powiększenie 10-krotne – tłumaczy prof. Wojciech Zegarski z CO w Bydgoszczy.

Pacjent wychodzi ze szpitala po czterech dniach, w przypadku operacji klasycznej byłoby to niemożliwe.

Centrum Onkologii wykonuje operacje robotyczne także w urologii, ginekologii, chirurgii onkologicznej i torakochirurgii. W przypadku urologii – najwięcej w kraju.

– My jesteśmy bardzo otwarci na to żeby wszelkie doświadczenia, nowości, umiejętności swoje upowszechniać, bo to będzie tylko i wyłącznie procentować dla dobra pacjentów, jeżeli tego typu technika będzie rozpowszechniana w naszym kraju – podkreśla prof. Janusz Kowalewski, dyrektor CO w Bydgoszczy.

W Centrum Onkologii wykonano już ok. 1200 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci.

Źródło: https://bydgoszcz.tvp.pl/83501088/centrum-onkologii-robotyka